Методи за лечение на ендометриоза
Публикувано на: 12.05.2004г.

Пременструалната и менструалната болка често са свързани с ендометриоза. Това е достатъчно разпространено заболяване, което се характеризира с появата на клетки на ендометриума (лигавицата на матката) на места, където не трябва да бъдат: в стената на матката, маточните тръби, яйчниците, на перитонеума, пикочния мехур, правото черво и в по-отдалечени органи. Струпването на клетките в нетипичните места се нарича "огнища на ендометриоза”. Тези клетки се държат точно така, както когато се намират в матката, т.е. ежемесечно "менструират", едновременно с менструацията на жената може да има кръв в храчките, урината. Нерядко в яйчниците се образуват ендометриозни кисти.

При жени, страдащи от ендометриоза, всеки месец за 3-10 дни до менструацията настъпват "черни дни", характеризиращи се с болки в корема с различна интензивност - от лек дискомфорт до необходимост да се лежи, да се приемат обезболяващи средства и даже до пълна загуба на работоспособността. Преди менструацията и в първите дни от нея болки могат да появят в правото черво, опашната кост, седалището, краката, гърба и т.н. Особено силни могат да бъдат болките при полов контакт, което го прави невъзможен. Може също да се наблюдава подуване на корема, главоболие, виене на свят, гадене, повръщане.

Има обаче и случаи, когато даже изразената ендометриоза не се проявява.

Ендометриозата нерядко се съчетава с безплодие, което се обяснява с наличието на сраствания в малкия таз и нарушение на процеса на съзряване на яйцеклетките. Важно е да се подчертае, че далеч не при всички болни с ендометриоза се отбелязва безплодие и много учени считат връзката между тях за недоказана, ако проходимостта на тръбите е запазена.

Как се разпознава ендометриозата?

Описаните по-горе симптоми на ендометриозата и данните от ултразвуково изследване позволяват да се заподозре това заболяване. Но точно да се установи диагнозата може да стане само по пътя на ендоскопията, хистеро- и лапароскопията, които позволяват да се огледа кухината на матката и органите в коремната кухина, без да се прибягва към голяма операция.

Какви методи съществуват за лечение на ендометриозата?

Основни цели на лечението са:

да се избави жената от болки;
да се намали кръвозагубата и свързаната с нея анемия;
да способствува за настъпване на бременност.

Съществуват три основни метода за лечение на ендометриозата:

І - неоперативен - с помощта на лекарствени средства;
ІІ - хирургичен;
ІІІ - комбиниран - съчетание на хирургично и лекарствено лечение.

Напоследък все по-често се осъществява оперативното лечение по време на лапароскопията.

Какво се използува за неоперативно лечение на ендометриозата?

Продукти, подтискащи овулацията или напълно подтискащи функцията на яйчниците. Последните имитират състоянието на климакса и могат да предизвикат съответните явления; горещи вълни, сухота на лигавиците и др., които впоследствие изчезват след прекъсването на лечението. Съвременните продукти се въвеждат веднъж в месеца, курсът на лечение обикновено продължава 6 месеца. След приключване на лечението, менструалният цикъл се възстановява след 30-80 дни.

Пълният текст на материала прочетете тук на сайта на SOLVAYPHARMA >>>

Още статии от SOLVAYPHARMA:

Дисменорея
Олигоменорея и аменорея
Видове кръвотечения
Предменструален синдром
Ендометриоза

Артериална хипертония
Сърдечна недостатъчност

Коремните болки
Синдром на раздразнените черва
Мистерии и митове за страданието запек
Жлъчния мехур, жлъчните пътища, панкреаса

Световъртеж
Депресията
Тревожни разтройства

Грип